V novembri od 9. do 11. sa v Kremnici konalo stretnutie európskej pracovnej skupiny HIPEN (The European Network for Professionals working with People with Hearing Impairments).
Takéto stretnutie sa prvý krát konalo pred štyrmi rokmi a práve v Kremnici na základnej škole pre žiakov so sluchovým postihnutím internátnej Viliama Gaňu , kde sa dohodli zakladajúci členovia (Základná škola pre žiakov so sluchovým postihnutím Viliama Gaňu v Kremnici, Poradenské centrum Charlotte Blouin z francúzskeho Angers, Vzdelávacie centrum Bovalius z fínskeho Turku a Highschool for hearing deficient children Cluj Napoca, Romania na vzniku tejto európskej pracovnej skupiny a na spolupráci medzi zúčastnenými krajinami. Dnes združujeme 11 zariadení, ktoré pracujú so sluchovo postihnutými, z 8 krajín. Očakávame, že do konca roka sa naša skupina rozrastie o päť nových zariadení zo 4 nových pristupujúcich krajín.
Počas svojej existencie sme zorganizovali niekoľko odborných stretnutí a pracovných porád za účelom prípravy projektov. Medzi úspešné projekty , ktoré boli zrealizované patrí komplexný európsky projekt zameraný na Metódy a formy rozvoja orálnej reči u sluchovo postihnutých (OLDINC) – do tohto projektu sa zapojili 3 krajiny a projekt zameraný na výmenu mládeže Junior HIPEN, ktorého sa zúčastnili štyri krajiny a to Anglicko, Francúzsko , Rumunsko a Slovensko. Miesto konania bolo Rumunsko s témou : patríme do jednej Európy, spoznávanie krajín Európy, zvykov, rozvoj komunikácie sluchovo postihnutej mládeže medzi sebou. Spolupracujeme spolu aj na niekoľkých menších aktivitách, ako sú napríklad medzinárodné výtvarné súťaže sluchovo postihnutých žiakov a študentov. Prebehli aj bilaterálne výmeny žiakov medzi Slovenskom a Anglickom. O kvalite našej práce vypovedá aj to, že vo Francúzsku, ktoré bolo koordinátorom projektu OLDINC, bol tento projekt vyhlásený ako jeden z najlepších.
Stretnutie v novembri na pôde našej školy malo niekoľko tém. Počas dvojdňového stretnutia bolo nosnou témou identifikovanie spoločných oblastí a tém, na ktorých by sme radi spolupracovali a rozvíjali tak svoje odborné znalosti a zručnosti. V prvom rade rozobrali svoje skúsenosti v práci so sluchovo postihnutými odborníci z Anglicka, Francúzska, Rumunska, Maďarska, Poľska, Českej republiky, Nórska a Fínska a Slovenska predstavili svoju prácu , svoje metódy vzdelávania a ďalšej starostlivosti o sluchovo postihnutých. Druhou nosnou oblasťou boli prezentácie a diskusia na tému mnohonásobne postihnutých, kde je dominantným sluchové postihnutie. Každá zo zúčastnených krajín predstavila starostlivosť o túto skupinu postihnutých vo svojej krajine . Príspevky boli pre nás vzájomne inšpirujúce a obohacujúce. Ďalšou témou, ktorá sa rozpracovávala bola Ranná starostlivosť zameraná na pomoc rodine sluchovo postihnutých, spolupráca s rodinou, pomoc rodine sluchovo postihnutých.
Stretnutie v Kremnici prinieslo niekoľko konkrétnych úloh a zámerov do budúcnosti . Jedným z konkrétnych výstupov je napríklad organizácia prípravného stretnutia v Turku, kde budeme spoločne formulovať záverečnú podobu projektu zameraného na výmenu skúsenosti a rozvoj metodík vyučovania cudzieho jazyka pre sluchovo postihnutých žiakov a študentov.
V Kremnici prebehlo rokovanie o príprave projektu Rodinná výchova a zúčastnené krajiny sa rozhodli o spolupráci na tomto projekte.
Dohodlo sa o pokračovaní projektu Junior Hipen – výmeny mládeže, kde hostiteľskou krajinou sa stane Francúzsko .
HIPEN je zároveň aj priestor pre nadviazanie osobných kontaktov s rôznymi odborníkmi a užšej bilaterálnej spolupráce.
Na záver: Kremnické stretnutie bolo jedinečné po odbornej stránke a jedinečné po stránke ľudskej. Dokázalo, že ľudia z rôznych kútov Európy sa vedia dohodnúť a spolupracovať ak ide o dobrú vec. Vedia nájsť spoločnú reč , vedia nájsť spôsob práce , vedia sa vzájomne podporiť, a spolupracovať. Každý kto sa zúčastnil vysoko hodnotili tieto tri dni práce. A hoci je Kremnica malé mesto , odznelo tu veľa veľkých myšlienok. Každý človek si zaslúži plnohodnotne sa podieľať na živote, aj naši sluchovo postihnutí a preto takéto stretnutia majú svoje opodstatnenie a význam.
Mgr. Viera Filipová, Ing. Miroslava Vetráková
Zdieľať tento príspevok.