VZN 7/2002

Všeobecne záväzné nariadenie Mesta Kremnica číslo 7/2002, Cintorínsky poriadok. Mesto Kremnica § 4 ods. 3 písm. e) a § 6 ods. 1 zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov vydáva toto všeobecne záväzné nariadenie:

Čl. 1
Predmet a účel úpravy

(1) Predmetom tohto všeobecne záväzného nariadenia (ďalej „nariadenie“) je úprava podrobností o správe Mestského cintorína v Kremnici, o prepožičiavaní miesta pre hrob alebo urnu a o zriaďovaní stavieb na cintoríne.

(2) Účelom nariadenia je, aby táto úprava prispievala k zachovávaniu úcty k pamiatke zosnulých a rešpektovala práva pozostalých na starostlivosť o hrobové miesta a dôstojné zachovávanie pamiatky zosnulých.

(3) Toto nariadenie sa vzťahuje na Mestský cintorín v Kremnici (ďalej „cintorín“), na jeho súčasti a príslušenstvo a všetky stavby nachádzajúce sa na cintoríne vrátane Domu smútku.

Čl. 2
Správa cintorína

(1) Správu cintorína vykonáva Mesto Kremnica.

(2) Mesto môže poveriť niektorými úkonmi pri správe cintorína alebo komplexnou správou cintorína právnickú osobu alebo fyzickú osobu – podnikateľa, ktorá je na tieto činnosti oprávnená.

(3) Konkrétny rozsah práv a povinností subjektu, ktorý je poverený správou cintorína a vzájomné vzťahy medzi Mestom Kremnica a týmto subjektom budú upravené osobitnou zmluvou.

(4) O poverení správou cintorína podľa odseku 2 rozhoduje mestské zastupiteľstvo, vrátane schválenia zmluvy podľa odseku 3.

(5) Postupom podľa ods. 2 a 3 sa Mesto Kremnica nezbavuje celkovej zodpovednosti za výkon správy cintorína.

Čl. 3
Prepožičiavanie miesta pre hrob alebo urnu

(1) Mesto Kremnica alebo poverený správca cintorína (ďalej „správca cintorína“) je povinný prepožičať miesto na hrob minimálne na tleciu dobu, ktorá je 10 rokov od uloženia tela mŕtveho do zeme a miesto na urnu na 25 rokov od prvého uloženia.

(2) Prepožičaním vzniká právo na užívanie miesta na hrob tomu, komu bolo prvýkrát prepožičané a prechádza na osoby jemu blízke (§ 116 Občianskeho zákonníka).

(3) Ak to pomery na cintoríne umožňujú, je správca cintorína povinný prepožičať miesto na hrob ešte na ďalšiu dobu; v opačnom prípade musí o tom včas upovedomiť toho, komu bolo miesto doteraz prepožičané.

(4) Po uplynutí doby, na ktorú bolo miesto prepožičané, naloží sa s ostatkami, urnami a náhrobkami obdobne ako pri zrušení pohrebiska (§ 22 vyhlášky č. 46/1985 Zb.).

(5) Za prepožičanie miesta na hrob alebo na uloženie urny sa platí poplatok, ktorého výšku určuje správca cintorína. O zaplatení poplatku sa obyvateľovi vystaví písomný doklad s označením prepožičaného miesta a doby, na ktorú je miesto prepožičané.

(6) Správca cintorína je povinný mať k dispozícii aktuálny situačný plán cintorína a osobitne v ňom viesť evidenciu voľných miest. Na požiadanie, je povinný umožniť nahliadnutie do plánu.

(7) Nikto nemá nárok na prepožičanie určitého miesta. Správca cintorína je však povinný v odôvodnených prípadoch vyhovieť želaniu toho, kto objednáva pohreb.

(8) Objednávateľ prepožičaného miesta má v medziach tohto poriadku právo:
a) zriadiť na prepožičanom mieste hrob,
b) uložiť do zeme telo zosnulého alebo spopolnené zostatky,
c) upraviť povrch miesta (vybudovať náhrobok, vysadiť kvetiny a pod.).

(9) Právo na miesto na hrob sa preukazuje dokladom o zaplatení poplatku za prepožičanie miesta alebo iným hodnoverným dokladom.

Čl. 4
Prepožičanie miesta pre hrobku

(1) Hrobku možno zriadiť len na základe písomného súhlasu správcu cintorína za ďalej uvedených podmienok.

(2) Stavba hrobky je spravidla drobnou stavbou vyžadujúcou ohlásenie stavebnému úradu, prípadne stavbou vyžadujúcou stavebné povolenie. Tieto skutočnosti predbežne posúdi správca cintorína na základe predloženého zámeru, prípadne dokumentácie s tým, že rozhodnutie o charaktere stavby hrobky prináleží stavebnému úradu.

(3) Miesto pre hrobku sa prepožičiava spravidla na dobu 20 rokov. O prepožičaní sa vyhotoví písomná dohoda.

(4) Stavba hrobky musí byť uskutočnená do 2 rokov od uzavretia dohody, inak nárok na miesto zaniká.

(5) V ostatnom platia ustanovenia článku 3.

Čl. 5
Spôsob ukladania do hrobu

(1) Mŕtvi sa spravidla ukladajú len po jednom do každého hrobu, ak dôležitý všeobecný záujem nevyžaduje uloženie do spoločného hrobu.

(2) Správca cintorína môže na žiadosť alebo so súhlasom toho, komu bolo miesto na hrob prepožičané, povoliť, aby do toho istého hrobu boli uložení ďalší mŕtvi príbuzní, prípadne aj iné blízke osoby, a to po uplynutí tlecej doby. Pred uplynutím tlecej doby možno tak urobiť len so súhlasom štátneho okresného hygienika.

Čl. 6
Ukladanie spopolnených pozostatkov

(1) Spopolnené pozostatky sa ukladajú v kolumbáriu, ktoré je vybudované na cintoríne.

(2) Spopolnené pozostatky možno v súlade so želaním zosnulého vysloveným za jeho života alebo podľa želania objednávateľa pohrebu uložiť do hrobu k inému príslušníkovi rodiny. Pozostatky v urne sa uložia do osobitnej ochrannej schránky alebo sa pozostatky vsypú do zeme.

Čl. 7
Stavby na cintoríne

(1) Na vybudovanie akejkoľvek stavby na cintoríne alebo na úpravu už jestvujúcej stavby (hrobu, náhrobku, rámu) treba predchádzajúci písomný súhlas správcu cintorína. Tým nie je nahradený súhlas stavebného úradu, pokiaľ je tento podľa stavebného zákona potrebný.

(2) Pri vyhotovení stavby alebo pri jej úprave musí sa stavebník riadiť touto úpravou a pokynmi správcu cintorína, najmä pokiaľ ide o tvar, rozmery alebo druh použitého materiálu.
Pri tom:
a) základy musia byť dimenzované so zreteľom na únosnosť pôdy,
b) pochovávacia plocha musí byť v rozmeroch:
– pri hrobe najmenej 80 cm x 200 cm,
– pri hrobke najmenej 90 cm x 200 cm,
– pri detskom hrobe najmenej 60 cm x 160 cm,
– pri hrobe dieťaťa mladšieho ako 3 roky najmenej 50 cm x 100 cm.
c) uličky medzi hrobmi (hrobkami) musia byť najmenej 30 cm,
d) steny medzi jednotlivými hrobkami musia byť najmenej 60 cm,
e) vrstva hliny určená na pokrytie rakvy v hrobe musí byť najmenej 140 cm so zreteľom
na úroveň okolia hrobu,
f) predné a zadné hrany rámov musia byť v jednej priamke s prednými a zadnými hranami
susedných rámov,
g) pri stavbe náhrobku musia jednotlivé kusy do seba zapadať,
h) pri svahovitom teréne musí byť stavba a jej príslušenstvo rovnomerne odstupňované.

(3) Po ukončení prác je stavebník povinný na svoj náklad vyčistiť okolie hrobu a odstrániť prebytočný stavebný materiál.

(4) Nie je prípustné bez súhlasu správcu cintorína odpredávať alebo odstraňovať vybudované stavby. Bez písomného súhlasu správcu cintorína nie je dovolené vynášať z cintorína časti náhrobkov, hrobovú výzdobu a pod.

Čl. 8
Stromy, kríky a lavičky na cintoríne

(1) Stromy a kríky možno vysádzať na prepožičaných miestach len s písomným súhlasom správcu cintorína. Správca cintorína môže tieto kedykoľvek, ak to uzná za vhodné, odstrániť. Správca cintorína zabezpečí odstránenie suchých stromov a kríkov v rámci údržby cintorína.

(2) Lavičky na cintoríne možno umiestňovať len s písomným súhlasom správcu cintorína. Tento určí rozmery a tvar lavičky, prípadne spôsob jej upevnenia. Lavičky môžu voľne používať všetci návštevníci cintorína.

Čl. 9
Práce na cintoríne

(1) Telá zosnulých smú do hrobu ukladať len pracovníci určení správcom cintorína. Vo výnimočných prípadoch môže správca cintorína povoliť, aby telá zosnulých uložila do hrobu iná osoba. Spopolnené pozostatky môžu s povolením správcu cintorína uložiť na prepožičané miesto aj iné osoby.

(2) Výkopy a iné zemné práce môžu vykonávať len osoby určené správcom cintorína, ak správca cintorína nepovolí výnimku.

(3) Na prepožičaných miestach môžu vykonávať blízke osoby alebo iné oprávnené osoby jednoduché práce potrebné na udržiavanie miesta a jeho skrášľovanie (vysádzanie, polievanie kvetín, čistenie okolia hrobu a podobne).

Čl. 10
Zánik práva na prepožičané miesto, zrušenie hrobu a odstránenie náhrobku

(1) Ak uplynie doba, na ktorú je správca cintorína povinný prepožičať miesto (čl. 3 a čl. 4), zanikne právo na miesto, ak:
a) pomery na cintoríne znemožňujú (najmä pre nedostatok miesta) prepožičanie miesta na ďalšiu dobu,
b) nie je zaplatený poplatok na ďalšiu dobu pred uplynutím pôvodnej lehoty,
c) cintorín alebo jeho časť má byť podľa úradného rozhodnutia zrušený alebo uzavretý,
d) prepožičané miesto alebo hrobka nie je udržovaná viac ako 2 roky.
Správca cintorína je povinný najmenej šesť týždňov pred uplynutím lehoty upozorniť oprávneného na tieto skutočnosti a pokiaľ ide o ustanovenie pod písmenom b) a d) aj na to, že oprávnený poplatok nezaplatil alebo neurobil nápravu.

(2) Keď právo na prepožičané miesto zaniklo, správca cintorína vyzve oprávneného písomne alebo ak jeho adresa nie je známa, verejnou vyhláškou, aby do troch mesiacov odstránil náhrobky, rámy a podobne. Ak oprávnený k určenej lehote nevyhovie, správca cintorína odstráni náhrobky, rámy a podobne a uskladní ich na náklady oprávneného. Po uplynutí jedného roka od zániku práva, naloží správca cintorína s takýmito predmetmi, ak sa
oprávnený o ne neprihlási, ako s vecami opustenými. Podobne sa postupuje aj pokiaľ ide o hrobky.

(3) Hrobky, hroby a urny, o ktorých rozhodol mestský úrad a okresný úrad, že majú kultúrnu hodnotu alebo historický význam (hroby význačných osôb, umelecké diela a podobne) nesmú byť (s výnimkou zrušenia pohrebiska) odstránené ani po uplynutí doby, na ktorú bolo miesto prepožičané.

(4) Pozostatky z urny po zániku práva na prepožičané miesto sa buď ponechajú v doterajšom mieste alebo sa uložia do zeme na inom vyhradenom mieste alebo sa popol zmieša so zemou.

Čl. 11
Starostlivosť o prepožičané miesto

(1) Pozostalý je povinný udržiavať prepožičané miesto v riadnom stave.

(2) Ak správca cintorína zistí nedostatky v starostlivosti o prepožičané miesto, vyzve pozostalých, aby ich v primeranej lehote odstránili. Ak sa tak nestane alebo nie je známa adresa oprávneného alebo je nebezpečenstvo z omeškania, urobí správca cintorína potrebné opatrenia na náklady oprávneného.

(3) Zvädnuté alebo ináč znehodnotené kytice a iné netrvanlivé ozdoby je správca cintorína oprávnený z jednotlivých hrobov aj sám odstrániť.

Čl. 12
Rozsvecovanie svetiel na cintoríne

(1) Na cintoríne na hroboch je dovolené zapaľovať svietidlá:
a) sviečky a kahance za podmienky, že sú umiestnené na nehorľavom podklade a že v ich blízkosti v dosahu minimálne 20 cm sa nenachádza horľavá látka,
b) sviečky a kahance umiestnené v uzavretých nehorľavých svietidlách k tomu určených,
c) na horľavú tekutinu len v na to určených lampách.

(2) Návštevník pred odchodom od hrobu je povinný buď svietidlá zhasnúť alebo nedohorené svietidlá zabezpečiť tak, aby nemohlo dôjsť ich prevrhnutím alebo posunutím k vzniku požiaru.

(3) Návštevník zodpovedá za škodu, ku ktorej dôjde porušením povinností podľa ods. 1 a 2.

(4) Správca cintorína je oprávnený v odôvodnených prípadoch rozsvecovanie svietidiel obmedziť alebo celkom zakázať.

Čl. 13
Správanie sa na cintoríne

(1) Návštevníci cintorína sú povinní správať sa primerane k pietnemu charakteru tohto miesta. Zakazuje sa na cintoríne odhadzovať odpadky, vodiť psov, robiť hluk, bicyklovať sa a podobne.

(2) Vjazd motorovým vozidlám je prípustný len na dovoz materiálu, na vyhotovenie alebo opravu stavby (hrob, náhrobok, hrobka) na základe predchádzajúceho písomného súhlasu správcu cintorína.

(3) Odpadky a podobné predmety (suché kytice a vence) sa môžu odkladať len na miestach k tomu vyhradených. Udržiavanie vyhradeného miesta pre tieto odpadky a ich odvoz zabezpečuje správca cintorína alebo ním poverené organizácie a osoby.

Čl. 14
Otváranie a zatváranie cintorína

(1) O otváracích a zatváracích hodinách cintorína rozhoduje mestské zastupiteľstvo.

(2) Dodržiavanie stanovených otváracích a zatváracích hodín zabezpečuje správca cintorína.

Čl. 15
Sankcie

(1) Porušenie povinností ustanovených týmto nariadením fyzickými osobami môže byť posudzované ako priestupok podľa § 46 (priestupok proti poriadku v správe) alebo § 48 (priestupok proti verejnému poriadku) zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov. Za tento priestupok môže byť uložená pokuta do 1000 Sk.

(2) Primátor môže uložiť právnickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie, ak poruší toto nariadenie, pokutu do 200 000 Sk.

Čl. 16
Záverečné ustanovenia

(1) Zrušuje sa časť 8 Poriadok na pohrebiskách Štatútu Mesta Kremnica.

(2) Toto všeobecne záväzné nariadenie bolo schválené uznesením Mestského zastupiteľstva v Kremnici číslo 45/0203 zo dňa 25. marca 2002.

Ing. Miroslav Nárožný, primátor mesta v. r.

1. Toto všeobecne záväzné nariadenie bolo vyhlásené vyvesením na úradnej tabuli mesta v budove Mestského domu v Kremnici v dobe od 26. 3. 2002 do 9. 4. 2002.
2. Toto všeobecne záväzné nariadenie nadobudlo účinnosť dňom …

RNDr. Vladimír Chovanec, prednosta mestského úradu

Zdieľať tento príspevok.