Na našej škole sa v tomto školskom roku realizuje 5 projektov. Sú zamerané na ochranu prírody a poznávanie regionálnych dejín. V rámci projektov Zelenej školy sa vytvorila v areáli školy ekoučebňa a žiaci sa venovali téme spotrebiteľskej výchovy. Konkrétnymi aktivitami bol pobyt žiakov vo vzdelávacom centre v Zaježovej, anketa medzi starými rodičmi o spôsobe stravovania kedysi, envirostánky v rámci Envirofilmu 2012 a celoškolská brigáda žiakov pri príležitosti Svetového dňa Zeme. Nasledovné príspevky sú pohľadom detí, ktoré sa projektov aktívne zúčastňujú.
Slnečné počasie, nádherná príroda, milí ľudia a skvelá lektorka Dominika Fukerová – to všetko nás 9. mája 2012 o 12.30 hodine privítalo vo vzdelávacom centre Zaježová. Dvadsiati žiaci a dve pani učiteľky sme 30 km od Zvolena na zaježovských lazoch strávili dva dni plné aktivít environmentálneho vzdelávania projektu Nie je nákup ako nákup, ktoré nás učili správať sa k prírode a k sebe šetrne a s láskou.
Zážitkovými aktivitami sme sa naučili, aký význam majú pre človeka nemateriálne súčasti života, čo pre nás znamená šťastie, čo môžeme ešte urobiť pre prírodu, čo nám hrozí, ak nezačneme včas vnímať aj jej potreby, a nielen tie naše.
Ubytovanie bolo krásne, čisté a pohodlné, strava – aj keď vegetariánska, nám veľmi chutila. Vo voľnom čase sme si užili príjemné prostredie a najviac sa nám páčila trampolína, ktorú by sme uvítali i v škole či doma. Prvý deň sme ukončili vlastnoručnou výrobou voňavých sviečok, ktoré potešili naše mamičky v nadchádzajúcu nedeľu. Skončili sme o 21.15 a unavení sme zaľahli do pohodlných postelí a ešte si vymieňali dojmy z prežitého dňa. Vyvrcholením celého pobytu bolo stvárnenie prežitých aktivít formou scénok, ktoré sme si pripravili v skupinách. Teta Dominika (ako sme familiárne oslovovali našu pani lektorku) nás natočila na video a úplnou bodkou za dvoma dňami skvelých zážitkov bola prehliadka našich filmov.
Lúčili sme sa len veľmi neradi. Všetkým sme poďakovali za skvelý pobyt plný zážitkov, vedomostí, pocitov a radosti. Prežili sme príjemné chvíle s ľuďmi, ktorí podobne ako to horúce slnečné počasie žiarili ochotou, dobrou náladou a priateľstvom. Dúfame, že v budúcnosti sa ešte budeme môcť vrátiť do Zaježovej aj na dlhší pobyt či výlet.
Spolu so žiakmi sme na hodine občianskej náuky urobili prieskum a zisťovali, aké druhy potravín bežne jedávali naši starí rodičia, čo sa dalo kúpiť v potravinách a odkiaľ dané potraviny pochádzali. Strávili sme spolu veľmi príjemné chvíle pri rozprávaní našich starkých a pri porovnávaní ich detských rokov s tými našimi. Patrí im poďakovanie za spomienky, o ktoré sa s nami podelili.
Naše zistenia:
Starí rodičia bežne jedávali chlieb a pečivo, maslo, mlieko, mliečne výrobky (jogurt, syry, tvaroh, bryndzu), zemiaky, domáce cestoviny, vajíčka, ovocie, zeleninu, med. Varilo sa väčšinou každý deň, polotovary do mikrovlnky neexistovali. Varili sa teplé obedy i večere. Z konkrétnych jedál to boli tzv. kyslé alebo zapražené polievky – fazuľová, šošovicová, zemiaková, kapustová, hŕstková…, varené alebo pečené zemiaky, halušky (s bryndzou, tvarohom, kapustou), rezance či šúľance s makom, tvarohom, lekvárom, orechmi. Mäsový vývar a mäsové jedlá mali väčšinou len v nedeľu alebo vo sviatok. Počas zabíjačky (asi 2-krát do roka) spracovali mäso na zaúdené alebo konzervované výrobky (klobása, slanina, škvarky, hurky, zaúdené mäso, vyškvarená masť), ktoré sa používali pri príprave bežných jedál. Starkí spomínajú na lokše (nasucho pečené tenké placky zo zemiakového cesta a omastené maslom alebo masťou), fučku (zemiaková kaša zahustená múkou a poliata opraženou slaninkou či cibuľkou). Zo zákuskov sa piekli koláče a buchty – domáce kysnuté makové, tvarohové, orechové, lekvárové, štrúdľa s jablkami, orechmi, makom. Na raňajky jedli chlieb s maslom, lekvárom, praženicou a čaj či bielu kávu.
Potraviny a jedlá pochádzali väčšinou z vlastných záhrad alebo z vlastného chovu (bežne v rodine chovali sliepky, kačice, husi, zajace, prasiatko, kozu, ovce, kravu). Na záhradách si dopestovali obilniny, zemiaky, kukurica, strukoviny (fazuľu, hrach, bôb, zelenú fazuľku – strúčky), zeleninu (mrkvu, petržlen, zeler, kapustu, šalát, cviklu, repu, kvaku, kaleráb, cibuľu, cesnak) i mak. V sadoch si dopestovali ovocné stromy a orechy, z ktorých mali na zimné uskladnenie najmä jablká a hrušky. Z jahôd, malín, ríbezlí, černíc, čerešní a sliviek zavárali kompóty a varili výborné domáce lekváre a džemy. Maliny, černice, čučoriedky a lieskovce chodili každý rok oberať hlavne starší ľudia a deti. Z lesných plodov tiež využívali v lete čerstvé a v zime sušené hríby. Ovocie sa tiež na zimu sušilo.
V obchodoch a na trhoch sa predávali potraviny domácej produkcie. Zahraničné potraviny boli zriedkavé – napríklad pred Vianocami pomaranče, banány a mandarínky – aj to len v obmedzenom množstve do rodiny. V potravinách sa predávali hlavne základné druhy potravín – múka, chlieb, pečivo, mlieko a mliečne výrobky, mäso a mäsové výrobky, soľ, cukor, koreniny a pochutiny. Potraviny boli väčšinou čerstvé alebo chladené, či konzervované (zavárané, konzervy), mrazené potraviny sa predávali až neskôr. Cukrovinky boli vzácnosťou – napr. zemiakový cukor, cukríky na váhu, pelendrek – sladké drievko, lízanky. Tie väčšinou kupovali rodičia deťom na jarmokoch. Obchodíky boli malé, vtedy neexistovali veľké potravinové reťazce. Potravinami sa neplytvalo, bolo hriechom jedlo vyhodiť, varilo sa toľko, koľko zjedli alebo také jedlá, ktoré sa dali v chlade uskladniť do druhého dňa a zohriať. Ak zostali nejaké zvyšky, dali sa ako krmivo domácim úžitkovým zvieratám. A čo sme skonštatovali na záver?
Že našich starých rodičov neskutočne obdivujeme, pretože to mali omnoho ťažšie ako my teraz. Určite by sme sa och nich mali naučiť väčšej skromnosti a úcte k jedlu. Pretože sa stačí pozrieť do koša v triede a tým množstvom nedojedených, ale častokrát ani nenačatých celých jedál, ktoré nám mamky s láskou chystajú, a my ich bez výčitiek vyhadzujeme, by sme vykŕmili nejedno prasiatko. A to už nehovoríme, ako by sme sa hanbili pred deťmi, ktoré celé dni, týždne hladujú, či dokonca hladom umierajú.
Pondelok 23. apríla bol deň ako iné pracovné dni. Pre nás, žiakov Základnej školy na Ul.P.Križku v Kremnici, bol predsa len iný, ako tie ostatné. Už celý týždeň vopred sme sa tešili, že sa nebudeme učiť klasickým spôsobom. V duchu sme sa modlili, aby nepršalo. Mali sme totiž brigádu zameranú na skrášľovanie okolia školy a vybudovanie ekoučebne, bylinkovej špirály, náučných chodníkov a kvetinových záhonov. Aj tak sme si chceli uctiť našu Zem.
Ráno 23.4. sme dostal inštrukcie o tom, akú prácu budú jednotlivé ročníky robiť. Po poučení o bezpečnosti pri práci sme si ešte pozreli prezentácie venované našej Zemi a ekológii. A potom to prišlo. Okolo desiatej hodiny sa žiaci 2 .stupňa vyrojili do areálu školy. Každý vedel, kde je jeho pracovné miesto. Naozaj to v okolí školy vyzeralo ako v úli. Žiaci okopávali hriadky kvetov, sadili stromčeky, kríky, kvety ,opiľovali konáre, hrabali, vozili kamene a vozili zeminu. Každý sa snažil priložiť ruku k spoločnému dielu. Aj žiaci 1.-4..ročníka vedeli, že Zemi môžu pomôcť aj oni. V Zechenterovej záhrade zbierali odpadky. Takto sme prácou oslavovali Deň Zeme v našej škole. A boli sme spokojní a hrdí zároveň, lebo sme dokázali vytvoriť niečo pekné a príjemné. Chceme sa poďakovať touto cestou aj rodičom, ktorí prispeli buď svojou pomocou alebo sadenicami rastlín a zeminou. Veríme, že čoskoro strávime niektoré vyučovacie hodiny v ekoučebni.
Pri príležitosti Envirofilmu 2012 sa uskutočňujú aj sprievodné akcie. Takými boli naše envirostánky. Pripravovali ich celá škola. Tento rok ich záujemcovia mohli navštíviť v areáli našej školy cestou do kina. Stánky boli zamerané na liečivé bylinky, nebezpečné dopady, slovenské výrobky a spotrebiteľské správanie a šetrenie energiou. Boli k nahliadnutiu plagáty venované týmto témam. Konala sa aj burza nepotrebných vecí, ktorá mala veľký úspech. Návštevníci za naučili niečo užitočné o prírode, dostali letáčiky, darčeky a bylinkový čaj. V našej ekoučebni boli pre škôlkarov pripravené ekohry. Počasie nám veľmi neprialo a trochu nás osviežil májový dážď.
V tomto roku je v škole veľmi rušno . Máme plné ruky práce a tak sme sa ani nenazdali a už sa blíži koniec školského roka. Po dobre vykonanej práci príde zaslúžený oddych.
Žiaci ZŠ v Kremnici, Ul. P. Križku 392/8
Zdieľať tento príspevok.