Obloha je modrá, tráva zelená a naša “Zelená ekoučebňa pod modrou oblohou” otvorená. Je v nej všetko to, čo do ekoučebne patrí. Drevené lavice, starobylé stoly, veselé lavičky v tvare zvieratiek, náučné tabule o prírode Kremnických vrchov, záhony voňavých kvetov a liečivých byliniek.
Príchodom pekného počasia v ekoučebni začali prvé aktivity. Pri príležitosti mesiaca lesov prijali pozvanie lesní pedagógovia z lesníckeho centra vo Zvolene a besedovali s našimi žiakmi o stromoch. Počas Envirofilmu 2012 sa tu uskutočnili envirostánky a hry o prírode pre škôlkarov. Pri príležitosti ukončenia projektu “Náučné chodníky”, previedli žiakov zábavnou formou dejinami Slovenska členovia šermiarskeho združenia Via Historica z Banskej Bystrice. Spolu s našimi žiakmi rozohrali partiu živého šachu. Predstavenie Smelý zajko na trhu zahrali svojim spolužiakom žiaci z 3.B pod vedením pani učiteľky Mgr. Tóthovej.
Ekoučebňa vznikla v priestrannom areály školy uprostred mesta. Pred školou má areál charakter parku, pozemok za školou je ohraničený múrom a do vzniku ekoučebne bol zarastený burinou a celkom nevyužitý. Keďže škola mala k dispozícii množstvo starých drevených lavíc, políc, využiteľného dreveného odpadu, kmene zo stromov, vznikol nápad použiť ich v podobe komponentov novej ekoučebne. V rámci školou vytvoreného predmetu “Tvorba životného prostredia”, sa žiaci môžu aktívne zapojiť do výsadby zelene. Školský vzdelávací program našej školy je zameraný na vzdelávanie a výchovu k trvalo udržateľnému rozvoju. Učebňa v prírode je tak ďalší krok, ktorý umožní žiakom prepojenie vyučovania s pozorovaním, skúmaním prírody a tvorivými aktivitami s prírodným materiálom.
Ekoučebňa je otvorená. Radi v nej privítame nielen našich žiakov, ale aj žiakov z ostatných škôl, škôlkarov či mamičky s deťmi. Veľmi ma teší, že sa zámer premeniť nevyužitý priestor školy na príjemné miesto pre oddych a hru podaril.
Pprojekt “Zelená učebňa pod modrou oblohou” bol podporený sumou 2000 € zamestnaneckým grantovým programom ČSOB, vďaka odporúčaniu Mgr. Renáty Vozárovej, ktorej touto cestou veľmi pekne ďakujeme. Na tvorbe ekoučebne sa podieľali žiaci, učitelia, stolári, rodičia a priatelia školy. Ďakujem všetkým, ktorí prispeli prácou, stavebným materálom, zeminou a rastlinkami.
Mária Slašťanová, riaditeľka ZŠ,Ul.P.Križku 392/8
Zdieľať tento príspevok.