Pri náleze mláďat ide často o situáciu dočasného a prirodzeného odlúčenia od rodičov. Pre viaceré druhy vtákov (dravce, sovy, mnohé druhy spevavcov) je bežné, že mláďatá opúšťajú hniezdo ešte predtým, než vedia dobre lietať. Často ich vidieť posedávať na konároch, prípadne na zemi, kde ich rodičia dokrmujú.
Hlavne mladé sovy a sokoly myšiare často opúšťajú hniezdo a rozliezajú sa do okolia, ešte slabo lietajúce a nesamostatné. Mnohí ľudia, v domnení že ide o “opustené” mláďatá berú domov a snažia sa ich “zachrániť”. Hoci s dobrým úmyslom, nechtiac práve tým zapríčinia, že mláďa uhynie následkom neodbornej manipulácie, nevhodnej stravy, dehydratácie alebo stresu.
V takýchto prípadoch je najdôležitejšie uvedomiť si, že nikdy nedokážeme plne nahradiť starostlivosť vtáčích rodičov. V prípade, že sa mláďa nachádza na príliš exponovanom mieste (napr. na ceste, chodníku a pod.) môžeme ho premiestniť na bezpečnejšie miesto v najbližšom okolí (napr. do trávy, na konár stromu či kríku, rímsu domu). Až v prípade, že dlhšiu dobu nepozorujete na blízku rodičov, je potrebné mláďa zobrať.
V prípade nálezu je lepšie najprv informovať kontaktnú osobu a konať až na základe usmernenia. Akúkoľvek manipuláciu s vtáctvom je potrebné konzultovať s odborníkmi, či už zo štátnych alebo z mimovládnych inštitúcií. Postup totiž neraz závisí aj od druhu vtáka, miesta nálezu a celého radu ďalších okolností. Ak zistíte, že mláďa je očividne zranené alebo choré, obráťte sa na odborníkov, ktorí dokážu zabezpečiť odbornú manipuláciu a veterinárne vyšetrenie.
Našli ste poraneného vtáka?
Takéhoto jedinca spoznáte podľa neprirodzeného správania. Má výrazne znížené únikové reakcie a neprirodzené držanie tela, ovísa mu krídlo, kríva alebo má iné viditeľné zranenia. Často sa jedná o sovy a dravce zrazené autami, alebo zranené po náraze do rôznych prekážok či stĺpov elektrického vedenia. Po zrážke s autom sú vtáky často len omráčené a bez pohybu sedia na krajnici či v priekope.
Manipuláciu so živočíchom obmedzujme na minimálnu možnú mieru. Odchyt musí byť čo najšetrnejší, použijeme handru, deku, nikdy nie igelit. V týchto prípadoch postačuje ak ich na niekoľko hodín umiestnime na pokojnom a bezpečnom mieste. Väčšinou už po niekoľkých hodinách sa preberú a môžme ich vypustiť. Ak k zlepšeniu nedôjde, zranenia môžu byť vážnejšie a je potrebné obrátiť sa na odborníkov. Manipulácia so zraneným jedincom je veľmi náročná a dôležité je zabezpečiť zranenému jedincovi pokoj a minimalizovať stres, ktorý môže zapríčiniť smrť. Čo najskôr kontaktujte odborníkov, ktorí vedia narábať so zraneným živočíchom. V žiadnom prípade živočícha neukazujeme ako atrakciu ľuďom.
Nález chráneného živočícha ste povinný oznámiť
Všetky u nás voľne žijúce vtáky sú zároveň chránenými živočíchmi a každý nález je potrebné bezodkladne oznámiť orgánu ochrany prírody, ktorý zároveň určí ďalšie nakladanie s ním. Držbu v ľudskej opatere, ak je potrebná, je nutné obmedziť iba na čas nevyhnutný k záchrane jedinca.
Pri nálezoch vtáctva je potrebné kontaktovať odborníkov z príslušných štátnych inštitúcií:
Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) – 045/691 19 31, +421 903 298 329
Obvodný úrad životného prostredia Banská Štiavnica, stále pracovisko Žiar n./ Honom – 045/673 32 92, +421 917 192 709
Slovenská inšpekcia životného prostredia – odbor ochrany prírody (SIŽP) – 048/471 96 40,
+421 905 668 232
V prípade, že sa vám nepodarí skontaktovať s odborníkmi štátnych inštitúcií (napr. počas víkendu) môžete sa obrátiť na skúsenejších ornitológov, spolupracovníkov a dobrovoľníkov a iné osoby, ktoré môžu telefonicky poradiť:
Ochrana dravcov na Slovensku RPS – 0911 882 626
Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko 02/554 221 85, M. Demko – +421 905 476 779, M. Sladkovský – +421 911 882 626, S. Ondruš – +421 903 298 166
Rehabilitačná stanica živočíchov Banská Štiavnica tel.: +421 903 298 328
Jaroslav Slašťan
Zdieľať tento príspevok.