Občianske združenie Kremnica nad zlato uspelo aj vo svojom druhom podaní, tento raz sa s jeho názorom stotožnila Krajská prokuratúra Banská Bystrica. Licencia spoločnosti Ortac na povrchové dobývanie zlatých a strieborných rúd podľa prokuratúry zanikla.
Banské oprávnenie od Obvodného banského úradu v Banskej Bystrici nadobudlo platnosť zápisom do Evidencie dobývacích priestorov dňa 30. 6. 2009. Kremnica Gold Mining s.r.o., ktorá sa medzitým premenovala na Ortac s.r.o., mala do troch rokov začať dobývať rudu povrchovým spôsobom a hlbinným spôsobom do piatich rokov. Ortac plánoval ťažiť povrchovým spôsobom, do trojročnej lehoty však povolenie nezískal. Povoľovacie konanie banského úradu navyše v júni 2012, už po vypršaní trojročnej lehoty, zastavil súd. Ten zrušil rozhodnutie Obvodného úradu životného prostredia, ktoré umožňovalo Ortacu ťažiť aj bez posudzovania vplyvov životného prostredia (EIA).
Po rozsudku Obvodný úrad životného prostredia vyzval Ortac na doplnenie zámeru tak, ako to požadoval rozsudok súdu, Ortac však nereagoval. Ešte v januári prednosta Obvodného úradu životného prostredia Vladimír Gálik potvrdil, že spoločnosť požadované doplnenie zámeru nedodala, navyše povedal, že “spoločnosť ORTAC, s.r.o. nám zatiaľ písomne neoznámila, že je nástupníckou organizáciou spoločnosti Kremnica Gold Mining, s.r.o., aj keď podľa obchodného registra je ňou už od 4. 12. 2012.”
Pred rokom, kedy primátorka mesta Zuzana Balážová verejne oznámila zánik licencie na povrchové dobývanie zlata v Kremnici, Banský úrad reagoval: “o zániku oprávnenia na dobývanie výhradného ložiska v dobývacom priestore Kremnica bude možné hovoriť až po právoplatnom skončení súdneho konania účastníkov povoľovacieho konania.” Ani po rozhodnutí súdu však banský úrad nekonal.
Občianske združenie Kremnica nad zlato preto dňa 11. 3. 2013 podalo podnet na Krajskú prokuratúru Banská Bystrica, v ktorom napadlo nečinnosť obvodného banského úradu vo veci zrušenia licencie na povrchovú ťažbu zlata. Zákon o prokuratúre stanovuje dvojmesačnú lehotu na vybavenie podnetu, no vzhľadom na mimoriadnu komplikovanosť však rozhodnutie padlo až 4. júna 2013: “Krajská prokuratúra Banská Bystrica vyhodnotila podnet občianskeho združenia Kremnica nad zlato ako dôvodný a podala upozornenie prokurátora na nečinnosť, v ktorom Obvodnému banskému úradu Banská Bystrica navrhla, aby obchodnej spoločnosti ORTAC s.r.o. so sídlom v Kremnici oznámila zánik jej banského oprávnenia na povrchové dobývanie zlatých a strieborných rúd a vydala rozhodnutie o zastavení konania o žiadosti menovanej obchodnej spoločnosti o vydanie povolenia na povrchové dobývanie. Zároveň bolo Obvodnému banskému úradu Banská Bystrica navrhnuté vykonať v obchodnej spoločnosti ORTAC s.r.o. so sídlom v Kremnici hlavný dozor v zmysle ustanovení zákona o banskej činnosti,” informoval Ivan Vozár.
Podľa prokuratúry má teraz konať obvodný banský úrad. “Rozhodnutie prokuratúry si musíme preštudovať a do tridsiatich dní rozhodneme,” povedal predseda Obvodného banského úradu Vladimír Bubelíny.” Ak by sa rozhodli prokuratúre nevyhovieť, musia to oznámiť Hlavnému banskému úradu, ktorý má na rozhodnutie tiež tridsať dní. Ak dovtedy licenciu na povrchové dobývanie spoločnosti Ortac neodoberú, Krajská prokuratúra má podľa Vozára možnosť podať žalobu na krajský súd.
Ortac rozhodnutie prokuratúry komentovať nechcel: “Spoločnosť Ortac, s.r.o. nebola oficiálne oboznámená s obsahom vyjadrenia Krajskej prokuratúry, neprináleží nám preto sa k tejto veci teraz vyjadrovať,” odkázal Viktor Pomichal, riaditeľ Ortac s.r.o.
Ľuboš Kürthy, predseda Občianskeho združenia Kremnica nad zlato rozhodnutie prokuratúry privítal: „Spolu s našimi právnymi zástupcami budeme pozorne sledovať ďalší vývoj. Naším cieľom je naďalej obhajovať občianske a majetkové záujmy obyvateľov regiónu, zvlášť ak sú ohrozené neprimeranou ústretovosťou niektorých štátnych inštitúcií voči súkromným spoločnostiam so žalostným postavením na trhu,“ uzavrel Kürthy.
Nález prokuratúry vytýka banskému úradu mnohé pochybenia
Problematická bola už žiadosť o vydanie povolenia banskej činnosti spoločnosti Ortac (predtým Kremnica Gold Mining). Prokuratúra zistila, že v žiadosti nie je zmienka o strete akýchkoľvek verejných záujmov, nie sú v nej uvedení dodávatelia banských prác a nesprávne boli identifikovaní aj účastníci konania. Banský úrad žiadal Ortac odstrániť len niektoré z vád, ktoré sa dali z návrhu zistiť a Ortac opäť predložil len neúplné podklady. Banský úrad ale už tento návrh považoval za úplný a v rozpore so zákonom oznámil začatie konania.
Na pojednávanie sa dostavil aj právny zástupca občianskeho združenia Kremnica nad zlato, ktoré na pojednávanie vôbec pozvané nebolo, aj keď malo byť. Zástupca občianskeho združenia namietal neúplnosť návrhu spoločnosti Ortac a porušenie práv účastníkov konania banským úradom. Banský úrad aj napriek tomu konanie nezastavil a pokračoval v ňom, a to aj po termíne zániku banského oprávnenia, ktoré zaniklo 30. 6. 2012.
Prokuratúra konštatuje, že banský úrad v konaní pokračoval nesprávnymi, zmätočnými a už bezpredmetnými úkonmi, ktorými len zbytočne zaťažoval účastníkov konania. “Právny názor banského úradu o nezániku banského oprávnenia bol nesprávny a odvíjal sa od nezákonného, zmätočného pokračovania v konaní o neúplnom návrhu spoločnosti Ortac. Pokiaľ by banský úrad postupoval zákonne, konanie o neúplnom návrhu by bolo zastavené skôr ako došlo k zániku banského oprávnenia na povrchové dobývanie,” píše sa v náleze prokuratúry.
Prokuratúra banský úrad vyzvala, aby spoločnosti Ortac oznámil zánik jej banského oprávnenia na povrchové dobývanie v Kremnici, vydal rozhodnutie o zastavení konania a vykonal v spoločnosti Ortac s.r.o. hlavný dozor.
Silver Jurtinus
Zdieľať tento príspevok.