Ortac chce získať povolenie na hlbinnú ťažbu

Banské múzeum bude možno musieť ustúpiť ťažbe rudy. Spoločnosť Ortac chce v štôlni Andrej ťažiť zlato. O povolenie požiadala deväť mesiacov pred vypršaním licencie na hlbinnú ťažbu, ktorá je platná do 30. júna 2014.

Cieľom navrhovaných prác je podľa predloženého zámeru ťažba rúd v štôlni Andrej. Účelom ťažby je zaistenie 4000 ton rudy pre poloprevádzkový pokus upraviteľnosti bez využitia kyanidu. Tento proces by sa mal uskutočňovať v Hnúšti. Prevádzkové náklady na 4 roky ťažby Ortac odhaduje na  440 000 €.

Podľa zámeru sa predpokladá začiatok podzemnej ťažby prípravnými prácami v roku 2013 a ukončenie v roku 2017. Vzhľadom na lehoty procesu posudzovania vplyvov a povoľovacieho konania sa však už v roku 2013 nedá predpokladať začiatok ťažby, Ortac v tomto roku predpokladá len vykonanie časti prípravných prác.

Ťažbe má prebiehať klasickým spôsobom – vrtno-trhacími prácami. Predpokladaná denná ťažba 5 ton by sa rovnala naplneniu asi 4 – 5 banských vozíkov. Na povrchu sa vozíky vyklopia do pristaveného nákladného auta s nosnosťou 5 ton. Auto následne odvezie rudu do úpravne v Hnúšti, kde sa ďalej spracuje. Na dosiahnutie ročnej ťažby 1 000 ton pri predpokladanej dennej ťažbe 5 ton je potrebných 200 pracovných dní. Ortac preto predpokladá dopravné zaťaženie Banskej cesty dvomi jazdami jedného nákladného auta s nosnosťou 5 ton denne, tam a späť, 200 dní do roka, výhradne v pracovných dňoch.

Pre prevádzku banského múzea to znamená, že od začiatku podzemnej ťažby bude otvorené už len cez víkendy a vo sviatočné dni. Podľa zámeru je prioritným záujmom materskej spoločnosti ORTAC RESOURCES PLC, ktorá sídli na Panenských ostrovoch v Karibiku, ťažba, nie prevádzka banského múzea. Otázka prevádzky banského múzea je však stále otvorená a Ortac hľadá optimálny model koexistencie podzemnej ťažby a prevádzky múzea.

Podzemná ťažba ani odstrely sa podľa Ortacu na povrchu neprejavia ani hlukom, ani vibráciami. Podľa predloženého zámeru Ortac odhaduje vytvorenie asi 10 nových pracovných príležitosti v bani, pre robotnícke profesie, pre technicky vzdelaných pracovníkov a kvalifikovaných baníkov. Prevádzka má byť jednosmenná, mimo víkendov a sviatkov, kedy by malo byť v prevádzke banské múzeum.

Banské oprávnenie získala spoločnosť Kremnica Gold Mining s.r.o., ktorá sa medzitým premenovala na Ortac s.r.o., dňa 30. júna 2009. Do troch rokov mala začať dobývať rudu povrchovým spôsobom a hlbinným spôsobom do piatich rokov, zatiaľ však nevyťažila ani tonu. Licencia spoločnosti Ortac na povrchové dobývanie vypršala podľa prokuratúry 30. júna 2012. Podľa Banského úradu však táto licencia naďalej platí, občianske združenie Kremnica nad zlato preto v najbližších dňoch podá na Banský úrad žalobu. Licencia na hlbinné dobývanie platí do 30. júna 2014.

Podľa Ľuboša Kürthyho, štatutárneho zástupcu Kremnica nad zlato, najnovšou žiadosťou Ortac priznal, že licenciu na povrchové dobývanie stratil. “Prečo by sa snažili o prieskumnú hlbinnú ťažbu, ak by si boli istí, že ich licencia na povrchové dobývanie je platná, ako to tvrdia svojim akcionárom?” pýta sa Kürthy, podľa ktorého je to zo strany spoločnosti Ortac snaha zachrániť si “holý život”. Ortac priznáva, že účelom prieskumnej ťažba je získať čas. “Tento projekt  (…) nám dá dostatok času na to, aby sme spolu s komunitou pracovali na väčšom projekte, ktorým je koncept Štureclandu,” píše Ortac vo svojej tlačovej správe. Podľa Kürthyho nie je dôvod naťahovať prieskumnú ťažbu štyri roky. “4000 ton môžu pokojne vyťažiť za polrok a 30. 6. 2013, kedy im končí licencia na hlbinnú ťažbu, môžu dobývací priestor odovzdať.” Že to nie je nereálne, potvrdzuje aj tlačová správa Ortacu, v ktorej pre porovnanie udávajú, že v roku 1968 sa podzemným spôsobom vyťažilo 32 000 ton rudy za rok.

 

Text: Silver Jurtinus
Ilustračné foto: Slávnostné otvorenie Andrej štôlne – rok 1982, zdroj: Banské múzeum Kremnica, http://www.muzeum.kremnica-gold.sk/

Zdieľať tento príspevok.