Návrh poslankyne Viery Mišíkovej, vrátiť priestor pre verejnosť na rokovanie mestského zastupiteľstva, poslanci na júnovom zastupiteľstve schválili, primátorka mesta ho však nepodpísala. O mesiac neskôr už poslanci za rovnaký návrh nezahlasovali.
Priestor pre občanov zaviedlo súčasné mestské zastupiteľstvo vo februári 2011, aby občania, ktorí sa chcú zúčastniť na zasadnutí zastupiteľstva, nemuseli čakať na bod Rôzne, ktorý býva na konci. Ako pravidelný bod rokovania mestského zastupiteľstva ho v októbri 2012 navrhol vypustiť poslanec Norbert Boldiš. Následne, v januári 2013, mestské zastupiteľstvo svojim uznesením poverilo pracovnú skupinu v zložení Lujza Pračková, Marián Vojtko a Norbert Boldiš, prípravou zmien v rokovacom poriadku Mestského zastupiteľstva v Kremnici. Títo poslanci však žiadny návrh nepredložili. Na júnovom mestskom zastupiteľstve, v bode rôzne, navrhla doplnenie rokovacieho poriadku o priestor pre občanov poslankyňa Viera Mišíková a poslanci jej návrh odsúhlasili.
Primátorka Zuzana Balážová však hneď po hlasovaní oznámila, že zmenu rokovacieho poriadku nepodpíše. Podľa primátorky poslankyňa Mišíková porušila rokovací poriadok zastupiteľstva tým, že svoj návrh nepredložila na pripomienkovanie komisiám a nebol zaradený ani na rokovanie mestskej rady. Na júlovom mestskom zastupiteľstve primátorka vysvetlila, že toto bol len jeden z dôvodov, pre ktorý sa rozhodla zmeny rokovacieho poriadku nepodpísať. “Nemám nič proti tomu, aby ste si schválili priestor pre verejnosť, ale tak, ako navrhla doplnenie rokovacieho poriadku pani poslankyňa Mišíková, mi nedáva odpoveď na to, ako by som ako predsedajúca, mohla mestské zastupiteľstvo viesť.” Následne podrobnejšie vysvetlila svoje argumenty. Podľa nej sú zmeny rokovacieho poriadku nevykonateľné, články návrhu správne nenadväzujú, vzniká nesúlad s už existujúcim rokovacím poriadkom a návrh podľa primátorky obsahuje aj logické chyby. “Musím dostrážiť to, aby ten rokovací poriadok mal hlavu aj pätu”, povedala.
Poslankyňa Viera Mišíková oponovala, podľa nej bol návrh odkonzultovaný s právnikom a zmeneným rokovacím poriadkom by sa mestské zastupiteľstvo viesť dalo. Poslanci jej návrh však tentoraz odmietli. Na prehlasovanie primátorkinho veta bolo potrebných osem hlasov, návrh však získal iba tri hlasy poslancov. Cieľ dosiahnuť “väčšiu spoluúčasť občanov na riadení vecí verejných” si pritom poslanci stanovili v Programovom vyhlásení Mestského zastupiteľstva v Kremnici na obdobie rokov 2011 – 2014. Či vôbec a v akej podobe sa priestor pre verejnosť na rokovanie zastupiteľstva vráti, teda zrejme vyrieši až budúce mestské zastupiteľstvo.
Silver Jurtinus
Zdieľať tento príspevok.