Začala jeseň a s ňou prichádza aj chladné a sychravé počasie. S ním začína aj vykurovacie obdobie, ktoré je vo veľkej miere spojené so zvýšenou možnosťou vzniku požiarov, ktoré bývajú často spôsobené práve vykurovacími telesami. Vzhľadom k charakteru našej krajiny, dostupnosti a finančnej výhodnosti tuhého paliva sa po veľkom rozmachu plynofikácie opäť navracia klasické kúrenie na tuhé palivo. V súčasnej dobe sa začalo pri novej výstavbe bytových domov využívať teplovzdušné kúrenie. V mnohých prípadoch sa tiež spojazdnili staré piecky v rodičovských domoch a v rekreačných či záhradných chatkách. Veľkej obľube sa tiež tešia kozubové pece, ktoré spĺňajú nielen požiadavky na dobrú výhrevnosť obytných priestorov, ale sú aj vhodným estetickým doplnkom v obytných, reštauračných, ale i v ubytovacích priestoroch.
Vo vykurovacom období rokov 2014 a 2015 bolo zaznamenaných v okresoch Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica a Žarnovica 25 požiarov, príčinou ktorých bola porucha alebo nevyhovujúci stav vykurovacích telies, dymovodov a komínov.
Jednou z hlavných príčin vzniku požiarov je v takýchto prípadoch najmä neodborná, svojpomocná inštalácia spotrebiča, vlastná výroba ( murované kozuby ), ale i jeho napojenie do už existujúceho komína bez prehodnotenia jeho úprav a nevykonávanie jeho odborného čistenia a kontroly poverenou osobou. Osoby ktoré takto konajú, dúfajú, že to robia vo svoj prospech, v skutočnosti sa však dopúšťajú priestupku voči stavebnému zákonu a taktiež priestupku na úseku ochrany pred požiarmi, pretože fyzické osoby sú povinné podľa § 14 ods.1 písm. h) zákona č.314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov: „ zabezpečovať pravidelné čistenie a kontrolu komínov; zabezpečiť odborné preskúšanie komínov osobami s odbornou spôsobilosťou ( kominár)…“ a písm. i) „dodržiavať technické podmienky a požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri inštalácii a prevádzkovaní palivových spotrebičov, elektrotepelných spotrebičov a zariadení ústredného vykurovania a pri výstavbe a používaní komínov a dymovodov a zabezpečiť označenie komínu štítkom; technické podmienky a požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri inštalácii a prevádzkovaní palivových spotrebičov, elektrotepelných spotrebičov a zariadení ústredného vykurovania a pri výstavbe a používaní komínov a dymovodov a vzor štítku o vyhotovení komína ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo.“
Čistenie a kontrola komínov sa zabezpečuje v lehotách a spôsobom, ktorý ustanovuje vyhláška MV SR č. 401/2007 Z.z. o technických podmienkach a požiadavkách na protipožiarnu bezpečnosť pri inštalácii a prevádzkovaní palivového spotrebiča, elektrotepelného spotrebiča a zariadenia ústredného vykurovania a pri výstavbe a používaní komína a dymovodu a o lehotách ich čistenia a vykonávania kontrol, podľa výkonu jednotlivých typov spotrebičov, takto :
Na vykonávanie prác spojených s čistením, kontrolou a preskúšaním komína musí mať ten, kto ich vykonáva, vyhovujúce nástroje, prístroje a zariadenia. Nedostatky, zistené pri čistení a kontrole komína alebo dymovodu, sa uvedú v potvrdení alebo zápisom do denníka čistenia a kontroly. Ak sú zistené nedostatky závažného charakteru z pohľadu protipožiarnej bezpečnosti, komín alebo dymovod sa až do odstránenia nedostatku nemôže používať. Odborné preskúšanie komína pred pripojením spotrebiča na komín musí vykonať odborne spôsobilá osoba. Potvrdenie o vykonaní čistenia a kontroly vydáva ten kto čistenie a kontrolu vykonal, pri preskúšaní komína a dymovodu to vydáva odborne spôsobilá osoba.
Samostatnou kapitolou je vypaľovanie komínov, ktoré sa môže vykonávať iba vo výnimočných prípadoch, ak nemožno odstrániť usadeniny spalín iným spôsobom. Komíny môže vypaľovať iba osoba, ktorá má odbornú spôsobilosť, s pomocou najmenej jednej ďalšej osoby. Vypaľovanie komína sa musí oznámiť obci.
Človek môže svojim konaním buď k vzniku požiaru alebo jeho vzniku zabrániť. Dodržiavanie zásad požiarnej bezpečnosti sa vždy vypláca, pretože požiar si majiteľa nevyberá. Zamyslite sa nad tým. Využite túto možnosť, aby ste Vy a celá Vaša rodina prežili zimné vykurovacie obdobie spokojne a bez obáv vzniku nežiaduceho požiaru.
pplk. Ing. Slavomír Búci, Vedúci oddelenia požiarnej prevencie, Okresné riaditeľstvo HaZZ v Žiari nad Hronom
Mestský úrad v Kremnici oznamuje občanom, že na základe poverenia primátora mesta začnú od 1. októbra 2015 do 30. novembra 2015 kontrolné skupiny vykonávať preventívne protipožiarne kontroly v objektoch fyzických osôb nachádzajúcich sa na Ulici Československej armády, Ulici Sama Chalupku, Námestí SNP, Ulici Jula Horvátha, Ulici Jána Kollára a na Štefánikovom námestí.
Kontroly sa budú vykonávať v zmysle zákona č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov. Každý vlastník alebo užívateľ nehnuteľnosti je povinný umožniť kontrolnej skupine protipožiarnu prehliadku svojej nehnuteľnosti s výnimkou obytných miestností. Pri prehliadkach sa kontroluje predovšetkým suterén domu, pivnice, povaly, garáže a ďalšie priestory s rizikom vzniku požiaru. Prehliadky slúžia predovšetkým prevencii proti vzniku požiarov a ich účelom je upozorniť majiteľov na možné riziká vzniku požiarov.
Prosíme všetkých občanov, aby vo vlastnom záujme umožnili kontrolným skupinám prehliadku vlastnej nehnuteľnosti, sami boli pri prehliadke nápomocní a rešpektovali požiadavky členov kontrolnej skupiny.
Ing. Lenka Reichlová, technik PO
Zdieľať tento príspevok.