V Kremnici v centre mesta máme netradičné nové informačné skrinky, ktoré popisujú významné historické pamiatky mesta – stavby: Barbakan, Morový stĺp, 2 Meštianske domy (dnes NBS Múzeum mincí a medailí v Kremnici a Knižnica Jána Kollára s Galériou MMM), Radnica (mestský úrad), Baroková fontána, Mincovňa Kremnica, Mestský hrad, Kláštor a kostol Sv. Františka.
Už dávno nám informačné tabule v centre mesta chýbali, a tak sme sa v OZ Kreatívna spoločnosť Valava rozhodli, že to zmeníme. Sformulovali sme žiadosť o grant v Nadácii VÚB, podali sme ju a čakali. Nebol to náš prvý projekt, ktorý sme vypracovali. Úspešnosť v získaní prostriedkov na takéto aktivity je nízka, je potrebné byť precízny pri vypracovaní žiadosti, zámeru a trpezlivý aj po niekoľkých neúspešných pokusoch – zamietnutých žiadostiach. Aj my boli trpezliví a oplatilo sa. Z 386 projektov z celého Slovenska bolo vo výzve Nadácie VÚB na jeseň 2018 vybraných 64 projektov a z nich získalo podporu verejným hlasovaním 32 projektov, aj tento náš získal takýmto spôsobom 5000 €. Verejne hlasovalo aj veľa Kremničanov, za čo sme vďační. Naša práca nám aj vďaka takejto podpore ľudí dáva zmysel a motiváciu ísť ďalej…
Projekt na informačné tabule – skrinky niesol názov 7 dní tajomstiev mesta. V zámere išlo o interaktívnu zážitkovú a poznávaciu aktivitu, ktorej sa obyvatelia mesta môžu aktívne zúčastňovať so svojimi rodinami a priateľmi. Informačné skrinky nie sú len informačnými tabuľami.
My v OZ Kreatívna spoločnosť v nich môžeme počas rôznych podujatí ukryť pre záujemcov tajomstvo, ktoré je potrebné odhaliť. Takto sa zrodila asi prvá mestská hra tohto typu vôbec. Počas prechádzky mestom sa našej hry môže zúčastniť už každý, kto má chuť niečo sa dozvedieť z histórie mesta Kremnica. Všetky skrinky tvoria počas hry jeden celok, hráči sa po prečítaní základnej tabuľky dozvedia základné informácie o pamiatke a v okienku na skrinke aj nové tajomstvo o našom meste. Každá z informačných skriniek totiž obsahuje časť informácie zahalenej šifrou, ktorú je potrebné ,,odšifrovať” aktuálnym šifrovacím kľúčom (dostupný na webe: http://www.exitescape.sk/nase-zazitkove-aktivity/tajomstva-kremnice/, od januára 2020 aj v tlačenej podobe za symbolickú cenu v KIC Kremnica).
Počas 7 dní, ktoré sme organizovali počas projektu, sa predstavenia informačných skriniek a hry zúčastnili deti MŠ, žiaci kremnických ZŠ, rodiny, skupiny z Kremnice i mimo nej, väčšie i menšie. Každé z podujatí bolo doplnené interaktívnym kvízom, ktorý preveril nejedného Kremničana – ,,malého” i ,,veľkého”. Súčasťou projektu sú i tri drevené prvky na detské ihriská na pozemkoch mesta Kremnica (detské ihrisko ,,pod hradbami”, detské ihrisko ,,na Hutách” a pri Kultúrnom centre Akropola). Ide o upravené tabuľky (realizátor Mestské lesy Kremnica, maľovanie žiaci a vyučujúce výtvarného odboru ZUŠ J. L. Bellu v Kremnici), ktoré obsahujú: tabuľu na kreslenie pre deti , mapa mesta pre deti a netradičný hlavolam.
Za všetkým je okrem nášho úsilia a našej práce aj podpora inštitúcií, firiem, jednotlivcov.
Ďakujeme mestu Kremnica, ktoré pomohlo dofinancovať projekt sumou 700 €. Ďakujeme: Nadácia VÚB, Mestské lesy Kremnica, Bazokov, s. r. o.(autor informačných skriniek v centre mesta), Lekáreň RECEPT Kremnica, COOP Jednota ŽARNOVICA, Papiernictvo Králik, Ami design – Ivan Petráš, AMI Design, s. r. o., , Knižnica J. Kollára v Kremnici, Dobšinského svet (OZ – Habakuky), Mgr. Táňa Holečková: Slovak Folk Travel & Art, Kultúrne centrum Akropola; Štátny archív v Banskej Bystrici, pracovisko Archív Kremnica; Základná umelecká škola J. L. Bellu v Kremnici; NBS MMM v Kremnici, Rímsko-katolícka farnosť v Kremnici, Mincovňa Kremnica. Ďakujeme aj jednotlivcom, ktorí pomáhali, ale nechcú byť menovaní.
OZ Kreatívna spoločnosť Valava
Zdieľať tento príspevok.