Slovenský zväz záhradkárov v Kremnici poznáme najmä vďaka populárnej každoročnej výstave ovocia a zeleniny Kremnické jablko. Okrem toho sa však venujú aj vlastnej pálenici, organizujú zájazdy a stretávajú sa spolu na schôdzach. Predseda zväzu v Kremnici Jozef Lichtner, ktorý svoju funkciu vykonáva už 18 rokov, nám prezradil tipy na starostlivosť o záhradu., ale aj to, ako funguje kremnická pálenica.
Ovocia je tento rok menej
Sezóna v kremnickej pálenici trvá od 1. júla do 30. júna, no práve obdobie jesene je najvyťaženejšie. V minulom roku v pálenici vyrobili až 700 kotlov destilátu, tento rok to však podľa Jozefa Lichtnera môže byť značne menej. ,,Jabĺk je málo, sliviek a hrušiek o niečo viac, ale aj tak budeme radi, keď sa nám podarí vypáliť aspoň 100 kotlov,” hovorí Lichtner.
V jednom kotli je možné destilovať 300 litrov kvasu, pričom minimálny objem kvasu od zákazníka je 250 litrov. Kvas si zákazník do pálenice prinesie v drevených alebo plastových nádobách, ktoré sa nalejú do kotla. Tam nastáva pre laikov komplikovaný proces destilácie, ktorý trvá približne 5 hodín. Na jeho konci dostane destilát z vlastného ovocia. ,,Záhradkár môže vypáliť 43 litrov absolútneho liehu za zníženú cenu spotrebnej dane z liehu. V prípade, že vypáli viac musí zaplatiť vyššiu spotrebnú daň,” vysvetľuje Lichtner s tým, že pokiaľ zákazník neodkúpi všetok destilát zo svojho kvasu, zlikvidujú ho colníci.
Okrem jabĺk sa podľa Lichtnera v Kremnici pália najmä hrušky a slivky. ,,Vyrábali sme už aj destilát z čerešni a iného domáceho ovocia, dobrý je tiež destilát z hroznového alebo jablkového vína,” dodáva.
Kremnická pálenica si svojimi výrobkami vyslúžila ocenenia v degustácii destilátov. Minulý rok získal destilát z hroznového vína vypálený v Kremnici zlatý diplom v súťaži Lukovišťský kalíšok.
Záhradkári sa stretávajú na schôdzach
či zájazdoch
Slovenský zväz záhradkárov v Kremnici združuje 4 záhradkárske osady. Záhrady na Gróbni, Šibeničnom vrchu, Elbe a Špitálskom dnes už patria súkromným vlastníkom. Časť z nich zostalo členmi zväzu. Okrem záhradkárov z osád v zväze figurujú prídomoví záhradkári, ktorí si tiež môžu uplatniť výhody z členstva. K tým patrí najmä zľava v pálenici.
Členovia zväzu sa stretávajú na organizovaných zájazdoch, ale aj na schôdzach. ,,Každý rok sa snažíme zorganizovať 2 až 3 zájazdy na záhradkárske výstavy na Slovensku, ale i v zahraničí. Mapríklad sme navštívili výstavu FLÓRA v Olomouci, boli sme v Kroměříži, v Tullne, v Rakúsku či Krakove,” hovorí Jozef Lichtner.
Zväz v Kremnici udržiava spolupráce so zväzmi iných miest, tí sa potom vzájomne navštevujú. ,,Družné spolupráce máme so Štefultovom v Banske Štiavnici, s Pukancom. V minulosti to bola aj Várpalota v Maďarsku,” dodáva Lichtner.
Kremnické jablko je výstava pre všetkých
https://www.visitkremnica.com/kremnicke-jablko-2019/events
Každoročná výstava, ktorú organizuje Slovenský zväz záhradkárov v Kremnici v spolupráci s mestom je vyvrcholením záhradkárskej sezóny. ,,Srdečne pozývam všetkých, aby priniesli produkty, ktoré si záhradkári dopestovali v roku 2019. Čo necháte v pivnici, nitko neuvidí. Príďte sa pochváliť svojim ovocím a zeleninou, vítané sú aj produkty ako džemy, sirupy, pomazánky, destiláty či víno,” pozýva Jozef Lichtner a dodáva, že na výstave sa potešia aj aranžmánom z ovocia a zeleniny. ,,Zároveň pozývam všetkých, aby sa prišli pozrieť na to, čo sa ich susedom, priateľom, rodine podarilo v tomto roku vypestovať,” pozýva Lichtner aj divákov.
Pár tipov pre záhradkárov
Na záver Jozef Lichtner prezrádza pár tipov, ktoré môžu pomôcť záhradkárom nie len v jesennom období.
Nenechávajte pôdu prázdnu. Po zbere úrody vysejte zelené zmesky, ktoré na jeseň do pôdy zarýľujete, alebo aspoň pokryte pôdu pokosenou trávou.
Rez jadrovín je možné vykonať počas celého roka, v lete pre vytvorenie kvetných púčikov, v zime odstránime staré konáre a tvarujeme koruny hlavne mladých stromčekov.
Ríbezle a maliny je najlepšie rezať po zbere, vinič skoro na jar.
Na jeseň môžeme do pôdy zarýľovať hnojivo – zelené alebo maštaľné. Na jar pôdu potom stačí prekypriť.
Nesaďte rovnaké plodiny na rovnaké miesta.
Veronika Chrienová
Redakcia Kremnických novín
Zdieľať tento príspevok.