Kremnický banícky spolok vznikol 19. septembra 2009 ako občianske združenie, ktorého hlavným cieľom je podporovať obnovovanie, udržiavanie a rozvíjanie baníckych zvykov a tradícií. Začiatkom deväťdesiatich rokov minulého storočia došlo k ukončovaniu banskej činnosti a zatváraniu baní na celom Slovensku. K zániku bolo odsúdené celé odvetvie rudného baníctva. Zdalo sa, že baníctvo pomaly a mlčky odíde do zabudnutia. Baníci sa však začali stretávať pri obnove a údržbe diel a snahe o udržanie povedomia národa o profesii, ktorá stála pri zrode mnohých miest a obcí. Začali sa stretávať aktívne skupiny bývalých spolupracovníkov, ktorí potom zakladali banícke spolky a cechy. Ich silu a vôľu spoznala celá spoločnosť a s rešpektom sledovala aj vznik Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska a intenzívnejšej spolupráce banských miest a obcí. Aktivita slovenských baníckych spolkov a cechov neunikla ani Združeniu európskych baníckych a hutníckych spolkov a slovenských priateľov prijali do svojho kolektívu.
Prvé banícke spolky vznikali už v roku 1992, aby prevzali banícke tradície a zvyky po zrušení banských podnikov a závodov. Kremnický banícky spolok sa pridal k svojim kamarátom až v roku 2009. Myšlienka o založení baníckeho spolku a obnovení Baníckeho dňa v bývalom slobodnom kráľovskom a hlavnom banskom meste Kremnica sa zrodila v Banskej Štiavnici 24. apríla 2009 na 5. ročníku Náckovej Štiavnice. Tu v baníckej krčme pri štôlni Glanzerberg sa stretli dvaja rodení Kremničania, Ing. Milan Durbák a Kristián Boldiš. Padla otázka prečo v Kremnici, ktorá má takú bohatú históriu baníctva tieto oslavy zanikli a prečo v Kremnici nie je banícky spolok. V nasledujúcich mesiacoch (v máji a júni) sa zrealizovalo niekoľko stretnutí s Ing. Milanom Durbákom v Banskej Štiavnici za účelom získavania informácií. Už od mesiaca júla 2009 sa začala stretávať skupina ľudí ochotných uskutočniť Banícky deň v Kremnici a súčasne založiť aj banícky spolok. Týchto stretnutí sa zúčastňovali: Norbert Boldiš, Ing. Oliver Finka, Ing. Demeter Gacov, Ing. Dušan Roob, Rudolf Gretsch, Ladislav Fusko, Ing. Peter Ďurčo a Darina Salátová. Na týchto stretnutiach sa dohodlo, že Banícky deň sa uskutoční 19.9.2009. Norbert Boldiš začal oslovovať bývalých aj súčasných baníkov a oboznámil ich s týmito myšlienkami. Napriek krátkemu času prípravy sa všetko podarilo a deň 19. september 2009 vstúpil do dejín Kremnice ako deň založenia Kremnického baníckeho spolku, ktorý si do svojho programu dal udržiavanie a obnovovanie baníckych tradícií.
Zakladaciu listinu Kremnického baníckeho spolku, ktorú podpísali Norbert Boldiš, Ing. Dušan Roob a Ing. Peter Ďurčo, slávnostne pokrstil Erik Sombathy ako zástupca rady Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska, Štefan Granec , predseda Malokarpatského baníckeho spolku a Ing. Jozef Karabely za Banskoštiavnicko-hodrušský banícky spolok. V tento septembrový deň podpísalo prihlášky do spolku 12 zakladajúcich členov. Dňa 15. októbra 2009 sa uskutočnilo ustanovujúce Valné zhromaždenie, ktoré schválilo stanovy a zvolilo orgány spolku: Výbor a Kontrolnú a revíznu komisiu na obdobie jedného roka. Za predsedu spolku bol zvolený Norbert Boldiš, za podpredsedov Ing. Dušan Roob a Rudolf Gretsch, za tajomníka Ing. Demeter Gacov, za hospodára Terézia Kriegerová. Na zhromaždení bolo prítomných 33 členov. O mesiac neskôr, 12. novembra 2009, sa zástupcovia Kremnického baníckeho spolku, Norbert Boldiš a Ing. Dušan Roob, zúčastnili Rady Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska v Španej Doline. Hneď po založení spolku sme prejavili záujem o členstvo v združení a na toto zasadnutie sme boli pozvaní ako čestní hostia. Zasadnutie sa konalo v sídle Baníckeho bratstva Herrengrund. Naši delegáti zažili veľmi príjemné a srdečné prijatie, v atmosfére bolo cítiť, že všetky ostatné spolky na Kremnicu už dlho čakali. Na záver prebehlo hlasovanie a náš spolok bol oficiálne prijatý do Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska.
Ako už bolo spomenuté v úvode tohto článku, Kremnický banícky spolok je občianske združenie, ktorého hlavným cieľom je podporovať obnovovanie, udržiavanie a rozvíjanie baníckych zvykov a tradícií. Realizujeme kultúrno-spoločenské podujatia zamerané predovšetkým na rozvíjanie a šírenie poznatkov o baníctve, hlavne o Kremnici a blízkom okolí. Každoročne od vzniku spolku organizujeme pietnu spomienku obetiam banského nešťastia v Šturci, súčasťou ktorej je ekumenická bohoslužba pri pamätníku týchto obetí. Organizujeme besedy pre verejnosť s cieľom propagácie kremnického banského regiónu a priblíženie niektorých zaujímavých udalostí z histórie baníctva v bývalom slobodnom kráľovskom a hlavnom banskom meste. Podieľame sa na publikačnej činnosti so zameraním na históriu a súčasný stav kremnického banského regiónu. Články našich členov vychádzajú predovšetkým v časopise Montanrevue, ale môžete si ich prečítať aj na našej webovej stránke www.cremnychbana.webnode.sk. Aktívne sa zúčastňujeme na akciách mimo regiónu Kremnice so zameraním na banícke zvyky a tradície, a tak propagujeme banícku históriu nášho mesta. Členom nášho spolku sa môže stať každý, kto súhlasí so stanovami a cieľmi združenia a pošle vyplnenú prihlášku na adresu spolku.
Počas našej desaťročnej činnosti sa nám podarilo zorganizovať 12 tematicko-informačných stretnutí venovaných histórii baníctva a Kremnice. Príjemné posedenie členov spolku a záujemcov o históriu v klubovni na katolíckej fare umocňovala atmosféra priateľstva a túžba po poznatkoch. Prítomnosť baníkov na bohoslužbách bola spojená so slávením veľkých cirkevných sviatkov počas vianočných a veľkonočných bohoslužieb. V niektorých mestách to boli baníci v aušusníckych uniformách držiaci v rukách zapálené sviečky. Od roku 2013 sa členovia spolku v slávnostných baníckych uniformách zúčastňujú polnočnej omše na Štedrý večer. V tom istom roku sme obnovili aj dávno zabudnutú tradíciu – stráženie Božieho hrobu na Veľký piatok v loretánskej kaplnke farského kostola sv. Františka. Každý rok sa v tento deň stretávame o 17:00 hod pred loretánskou kaplnkou. Boží hrob strážime v čase od 17:00 do 19:00. Členovia nášho spolku sa vo dvojiciach striedajú v 20 minútových intervaloch. Pôvodne mali baníci slávnostné uniformy opásané remeňom, na ktorom visela šabľa. My držíme v rukách kremnické fokoše. Ďalšou akciou nášho spolku od jeho založenia je obnova baníckeho dňa. Deň baníkov sa okrem Slovenska slávi aj v mnohých iných krajinách sveta. V Kremnici sa tieto oslavy konali na Annu, teda v čase, keď dnes prebiehajú Cechové hody. V bývalom Československu sa zaviedli celoštátne oslavy v roku 1949 a určil sa na to deň 9. september. Po roku 1989 sa do banských miest a obcí začali navracať pôvodné oslavy baníckych dní podľa starodávnych tradícií. Preto sa Kremnický banícky spolok snaží udržiavať pôvodnú tradíciu Baníckeho dňa v Kremnici na sv. Annu, patrónku baníkov, chudobných a ťažko pracujúcich. V roku 2014 sme boli spoluorganizátorom 7. stretnutia banských miest a obcí Slovenska v Kremnici. Za perfektné usporiadanie tohto stretnutia sme dostali Pamätný list od prvého podpredsedu Senátu Parlamentu Českej republiky Přemysla Sobotku. Za našu aktívnu činnosť pri udržiavaní baníckych tradícií sme v septembri minulého roka na slávnostnom mestskom zastupiteľstve v kostole sv. Kataríny pri príležitosti osláv 690. výročia udelenia mestských práv mestu Kremnica dostali od primátora Ing. Mgr. Alexandra Ferenčíka Ďakovný list za propagáciu kremnického banského regiónu. Pri tejto príležitosti zaznela z chóru aj banícka hymna, ktorú v rámci predpremiéry zaspievali členovia nášho spevokolu.
Jednou z posledných činností nášho spolku je založenie Kremnického baníckeho zboru Fokoš. Prvým verejným vystúpením tejto speváckej skupiny bola vernisáž výstavy Cesta kremnickej čipky. Členmi spevokolu sú: Mgr. Richard Horváth, Ing. Demeter Gacov, Rudolf Gretsch, MUDr. Boris Grellneth, Ladislav Tuček, Jozef Daubner, Jozef Greguš, Ing. Igor Sivoš. Pridal sa k nim aj Dušan Schmidt, ktorý ich pri speve sprevádza harmonikou. Taktovku pevne drží v ruke čestný člen nášho spolku Mgr. Jozef Pacek. Držíme im palce do ďalšej úspešnej činnosti.
Mimo kremnického regiónu sa pravidelne zúčastňujeme akcií organizovaných baníckymi spolkami a cechmi, Stretnutí banských miest a obcí Slovenska, Salamandrového sprievodu v Banskej Štiavnici, Stretnutí banských miest a obcí Českej republiky. V roku 2015 sme sa zúčastnili osláv 175. výročia založenia Banskej univerzity v rakúskom meste Leoben, spolu s ďalšími baníckymi kamarátmi ako oficiálni zástupcovia Slovenskej republiky, pretože slovenskí študenti, ktorí opustili svoju rodnú krajinu kvôli silnejúcej maďarizácii, zohrali dôležitú úlohu pri založení tejto univerzity. Svoje poznatky o baníctve si chodíme prehlbovať na konferencie ako napríklad „Baníctvo na Slovensku a v Rumunsku v 15. až 18. storočí“, ktorá sa konala v septembri 2016 v prednáškovej sále NBS – Múzea mincí a medailí v Kremnici, alebo „Ochrana a starostlivosť o montánne pamiatky v európskom kontexte“, ktorú organizoval Pamiatkový ústav SR v roku 2017 v Banskej Štiavnici. V októbri 2018 na konferencii „Kremnica v dejinách 20. storočia“, ktorá sa konala na miestnom pracovisku Štátneho archívu pri príležitosti osláv 690. výročia udelenia mestských práv mestu Kremnica, predniesol náš člen Ing. Oliver Finka svoj príspevok na tému Kremnické baníctvo v druhej polovici 19. storočia a v 20. storočí.
V tejto činnosti chceme pokračovať aj v budúcnosti. Budeme sa naďalej snažiť napĺňať naše ciele, ktoré sme si stanovili pred desiatimi rokmi pri vzniku spolku a v maximálnej možnej miere spolupracovať pri propagácii baníckej histórie mesta Kremnica a chrániť naše banské dedičstvo.
Ďakujeme všetkým občanom mesta Kremnica, ktorí nás morálne aj finančne podporovali počas našej desaťročnej činnosti, zúčastňovali sa na našich akciách, pomáhali nám pri ich organizovaní, verili v nás, pochopili, že to, čo robíme má zmysel a že naším hlavným motívom je pripomínať pôvod nášho slobodného kráľovského a hlavného banského mesta. Ďakujeme mestu Kremnica za finančnú pomoc a podporu v poslednom období.
Zdar Boh!
Zdieľať tento príspevok.